Sıkça Sorulan Sorular / 58 Oy

Mutfak Ürünlerimiz Hakkında Merak Ettikleriniz

 •  
   

  Ürünlerinizi gıdalar için kullanabilir miyim? Sağlık açısından bir risk oluşturur mu?

  COOK, Mest, Astra gruplarında yer alan Mutfak Yardımcı Ürünlerini gıdalarınız için rahatlıkla kullanabilirsiniz.Buzdolabı Poşeti, Kilitli Buzdolabı Poşeti, Streç Film, Alüminyum Folyo, Pişirme Kağıdı, Fırın Torbası, Buz Torbası mutfak ürünleri kategorisi altında yer alan ürünlerimizdir. Bu ürünlerimiz tamamen hijyenik ortamlarda üretilmektedir.Ayrıca farklı kullanım alanları olan ürünlerimizin üzerinde, Türk Gıda Kodeksi gereğince uyarılarımız da vardır.

 •  
   

  Ürünleriniz suya dayanıklı mı?

  Ürünlerimiz ile tüketiciye her zaman için pratik çözümler sunmayı ilke edinerek hareket ediyoruz. Suya dayanıklı olması buzdolabı poşeti, çöp torbası ve streç film gibi ürünlerimizde önem verdiğimiz hususlardan biridir.

 •  
   

  Ürünleriniz tek kullanımlık mı yoksa tekrar kullanılabilir ürünler mi?

  Ürünlerimizin dayanıklılığı, onları aynı gıdalarda birkaç kez kullanılabilmesini sağlar. Her ürün bu açıdan kendi kategorisinde farklılık göstermektedir.Buz Torbası, Fırın Torbası gibi ürünlerimiz bir kez kullanılabiliyorken, Alüminyum folyo, Streç Film, Pişirme Kağıdı ve Buzdolabı Poşeti gibi ürünlerimiz tekrar kullanılabilen ürünlerimizdir.

 •  
   

  COOK ürünlerini buzdolabında ve buzlukta kullanabilir miyim? Hangilerini kullanabilirim?

  Buzdolabı Poşeti ve Buz Torbası ise buzdolabı & buzlukta kullanılabilen ürünlerimizdir.Dondurulacak gıdalarınızın derin dondurucuda saklanması için çok pratik olan Buzdolabı Poşeti; meyve, sebze ve kuru gıdaları ilk günkü tazeliğinde muhafaza etmenizi sağlarken; gıdalarınızı dış etkenlerden ve bakterilerden korur.Standart buz kalıplarına göre daha hijyenik ve pratik olan Buz Torbası, buzlukta 15 dakika içerisinde buzlarınızı hazır hale getirir ve kolay kullanım sağlar.

 •  
   

  Buzdolabı Poşeti kullanımı, sağlık açısından bir problem oluşturur mu?

  Hammadesi polietilen olan buzdolabı poşetimiz, gıdalarınızı ilk günkü tazeliğinde, hijyenik olarak saklayabilmenizi sağlıyor.

 •  
   

  Kilitli Buzdolabı Poşeti’ni diğer Buzdolabı Poşeti’nden daha verimli kullanmanın yolu nedir?

  Kilitli Buzdolabı Poşeti’nin ağız kısmında yer alan kilidi, poşet içerisine konulan gıdaların daha fazla hava alışverişini keserek, gıdaların aromalarının ve kokularının birbirine karışmasını önlüyor.

 •  
   

  Mikrodalgada kullanılabilecek ürünleriniz var mı? Nasıl kullanılabilir?

  Mikrodalga yöntemi ile pişirmek için özel formülü ile yüksek ısılara kadar dayanbilen Mikrodalga Streç Filmimizi kullanabilirsiniz. Mikrodalga’da donmuş gıdayı eritmek için veya pişirmek için avantajlı olan COOK Mikrodalga Streç Film ile çok kısa sürelerde farklı yemekler pişirebilirsiniz.

 •  
   

  PVC Streç Filmi nerelerde kullanabilirim?

  Streç Film, yağ ve gıdalara doğrudan temas etmemesi şartıyla her türlü gıdanın muhafaza edilmesinde kullanılabilir. TGK’nın 2005/33 sayılı tebliği gereği PVC Streç Filmi’nin yağ ve gıdalar hariç, diğer her türlü gıdalarla direkt temasında bir sakınca yoktur.

 •  
   

  Doğada Çözünür Streç Filmi nerelerde kullanabilirim?

  Doğada Çözünür Streç Film, yağ ve gıdalar da dahil her türlü gıdanın muhafaza edilmesinde kullanılabilir. Doğada Çözünür Streç film ile sakladığınız, yiyecekleriniz taptaze ve dış etkenlerden korumalı olarak muhafaza edilir.

 •  
   

  Kesimli Streç Film’in, diğer Streç Film’den farkı nedir?

  Her 33cm’de yer alan perforesi sayesinde 150 tabak kaplamanızı sağlar. COOK Kesimli Streç Film 50 metre olarak üretilmiştir. Kendinden perforeli olan Kesimli Streç Film kolayca yırtılarak mutfakta size kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

 •  
   

  Streç Film ve Buzdolabı Poşetleri gıdalarla direkt temas ediyor. Bunun sağlığımıza bir zararı var mıdır?

  Streç Filmin, TGK’nın 2005/33 sayılı tebliği gereği yağ ve gıdalar hariç, diğer her türlü gıdalarla direkt temasında bir sakınca yoktur. Buzdolabı poşetlerinin tüm gıdalar ile doğrudan temas etmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Tüm COOK ürünleri ambalajlarının üzerinde yazan kullanım talimatlarına uygun bir şekilde kullanıldığı takdirde sağlığa zarar vermemektedir.

 •  
   

  Streç Film , Buzdolabı Poşeti, Alüminyum Folyo yiyecekleri ne kadar süre ile korur?

  Muhafaza süresi gıdanın türüne ve muhafaza şartlarına, ortam sıcaklığına göre değişkenlik gösterebilir. Buzdolabı Poşeti, Streç Film ve Alüminyum Folyoya sarılan gıdalar, açıkta bırakılan gıdalara göre daha uzun süre ve daha sağlıklı koşullarda muhafaza edilebilirler.

 •  
   

  Pişirme Kağıdı sağlığa zararlı mıdır? Ne çeşit yağ kullanılıyor? Kansorejen bir madde içeriyor mu?

  Ürünün ismi aslında Pişirme Kağıdı’dır ve hiçbir yağ içermez. Kağıttaki kayganlık hissini veren malzeme yapısındaki gıdayla teması tamamen sağlıklı olan slikonize formülüdür. Bu formül üstüne konan gıdanın pişirme esnasında kağıda yapışmamasını sağlar ve elle tutulduğunda kişiye de sanki ymış gibi kayganlık hissi verir. Yani COOK Pişirme Kağıdı’nda domuz yağı veya trans yağ bulunmamakta ve hiçbir kanserojen madde içermemektedir.

 •  
   

  Pişirme Kağıdını nerelerde kullanabilirim?

  Pişirme Kağıdı, fırında pişirilecek yemekler için süper bir kullanım sağlıyor. Pişirme Kağıdı kullanılarak yapılan fırın yemeklerinde fırın tepsileri kirlenmiyor, tepsi yağlanmıyor ve gıdalarınızı pişirirken gıdaların tepsiye yapışmasını önlüyor.

 •  
   

  Pişirme Kağıdı maksimum kaç derece sıcaklığa kadar kullanılabilir?

  Pişirme Kağıdı, yanmayan özel yapısı ile 210 dereceye kadar ısıya dayanıklıdır.

 •  
   

  Alüminyum Folyo kullanımının avantajları neler?

  Alüminyum Folyo ile sakladığınız, yiyecekleriniz taptaze ve dış etkenlerden korumalı olarak muhafaza edilir.

 •  
   

  Pişirme sırasında çıkan kimyasal içerikli buharın, ince Alüminyum Folyo ile reaksiyona girdiği gıdaya karışarak vücutta metal birikimine sebebiyet verdiği söyleniyor. Bu konuda Alüminyum Folyoyu yiyeceklerin pişirilmesinde kullanmak zararlı mıdır?

  Alüminyum Folyoya sarılı gıdanın yüksek sıcaklıklarda uzun süre bekletilmesi gıdanın cinsine bağlı olarak alüminyumun gıdaya geçmesine sebep olabilmektedir. Özellikle et, tavuk ve balık gibi gıdalarda alüminyum geçişi artabiliyor. Bu nedenle Alüminyum Folyoyu, gıdayı muhafaza amaçlı kullanmak daha sağlıklıdır. Gıdayı veya gıdanın bulunduğu kaba alüminyum folyoya sardıktan sonra buzdolabında veya oda sıcaklığında muhafaza edebilirsiniz. Pişirme esnasında Alüminyum Folyo kullanmanız gerekiyorsa, gıdayla temas eden kısmına COOK Pişirme Kağıdı sarmanızı ve pişirme kağıdının dış tarafını COOK Alüminyum Folyo ile sarmanızı tavsiye ederiz. Böylece yüksek ısılarda bile alüminyumum gıdayla temasını tamamen önlenmiş olur.

 •  
   

  Fırın Torbası kullanımı sağlığa zararlı mıdır?

  Fırın torbasının sağlığa herhangi bir zararı yoktur. Pratik kullanımı ile; tavuk, balık ve et gibi gıdaların fırında gıdanın besin değerini koruyarak lezzetini fırın torbası içinde muhafaza edip, pişmesini sağlar. Ayrıca fırınınızın kirlenmesini önler.

 •  
   

  Fırın Torbası maksimum kaç derece sıcaklıklara kadar kullanılabilir?

  Fırın Torbası yanmayan özel yapısı ile 200 dereceye kadar ısıya dayanıklıdır.